czwartek, 1 grudnia 2011

Jeśli chcecie dowiedzieć się coś więcej na temat PP, zobaczyć przykłady, w bardzo przystępnej filmowej formie zapraszam do oglądnięcia. Na pewno nie pożałujecie.

środa, 30 listopada 2011

Open access - czyli wiedza całkiem za darmo.


Open access. Czy komuś z Was zbieranie informacji, przeszukiwanie czasopism naukowych i wartościowych pozycji książkowych kojarzy się jeszcze z długotrwałym siedzeniem w bibliotece i niszczeniem, czasami tak zadbanego, naskórka o strony pożółkłych i wyświechtanych tomisk? Te czasy już za nami. Open access daje nam możliwość zapoznania się z wartościowymi materiałami naukowymi nie ruszając się z domu. Za darmo. Bez nieudogodnień. Z kawą, bądź herbatą w ręku. Myślę więc, że grzechem byłoby nie skorzystać i nie sprawdzić co jest nam oferowane jeśli chodzi o zagadnienie, które nas wszystkich pasjonuje, czyli product placemnet. Gdybyśmy nie sprawdzili, to moglibyśmy pluć sobie w brodę jak chłopak, któremu uciekła długonoga blondynka sprzed nosa, nieprawdaż?
So – time to begin ;)
Zacznijmy od pozycji książkowych, które są w całości dostępne w sieci. W ich wyszukaniu pomocne jest Google Książki http://books.google.com.
Handbook of product placement in the mass media.
Jest to pozycja, która bada i rozwodzi się nad product placement oraz pokrewnymi strategiami marketingowymi. Starając się o odpowiedzieć także na pytania dotyczące wpływu PP na odbiorcę. Pozycja ta stworzona jest przez międzynarodowe grono ekspertów, którzy omawiają zagadnienie plasowania produktu w kontekście historycznym, badają jego istnienie w filmografii Hollywood oraz poruszają kwestie etyczne. Znajdziecie tu także bardzo ciekawe studia przypadków (ang. case studies), czyli poznacie product placement w praktyce. Przypadki te dotyczą nie tylko filmu, ale także w literatury. A także co ciekawe dowiecie jak stosować product placement przy promowaniu środków medycznych.
Branded entertainment: product placement & brand strategy in the entertainment business.
Pozycja ta wyjaśnia jak to się stało, że kiedyś zarezerwowana jedynie dla filmów strategia promocyjna teraz wkracza do wszystkich mediów. Jest to pozycja, która na pewno zainteresuje fachowców, studentów marketingu a także … laików, którzy chcieliby poszerzyć swoje horyzonty i zabłysnąć w towarzystwie. Dowiecie się z niej jak rozwijał się product placement, jakie są jego zalety względem innych środków promocyjnych, jak zmienia się product placement w zależności  od typu marki, która chcemy wypromować.
Product placement in Hollywood films: a history.
Jest to książka skoncentrowana na historii reklam w kinematografii od wczesnych reklam w latach 80 XIX wieku, aż do product placement jako głównej z jej współczesnych form. Porusza także zagadnienia promocji alkoholu i papierosów  w filmach. Jeśli chcecie się dowiedzieć co to jest „product displacement” – lektura obowiązkowa!!!
Jeśli chcecie znaleźć jedynie artykuł – polecam  - Google Scholar http://scholar.google.com/. Znalazłam tam m.in. taki artykuł:
Practitioners’ Evolving Views on Product Placement Effectivness.
Po przeczytaniu tego artykułu dowiecie się jak mierzyć skuteczność product placement, czy warto to robić. Wypowiadają się na ten temat praktycy, którzy zajmują się marketingiem i używają tego narzędzia na co dzień.
A tutaj kolejny artykuł:

Consumer reactions to product placement strategies in television sponsorship.
 Z tego artykułu dowiecie się natomiast jak konsumenci reagują na PP w przekazach, czy są świadomi jego występowania i działania?
Jeśli po lekturze macie ochotę zaśpiewać za Królem Julianem – wyginam śmiało ciało, DLA MNIE T MAŁO, zachęcam do dalszej, samodzielnej eksploracji nieskończonych zasobów open access, które możecie znaleźć pod następującymi adresami:
•Citebase  http://www.citebase.org/
• CiteSeerX alpha  http://citeseerx.ist.psu.edu/
• E-print Network http://eprints.osti.gov/
• HighWire Press  http://highwire.stanford.edu/
• OAIster  http://www.oaister.org/
• Scientific Commons  http://en.scientificcommons.org/
• Scirus for scientific information only http://www.scirus.com/srsapp/
MIŁEJ LEKTURY ;)


poniedziałek, 21 listopada 2011

Kto i dlaczego.

Witam serdecznie wszystkich czytelników mojego bloga, mając jednocześnie głęboką nadzieję, że tacy się jeszcze uchowali i chodzą po tej ziemi. Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić szerokość zagadnienia product placement, czyli kto i dlaczego bada to zjawisko. Enjoy ;)


Advertising in the Age of TiVo:
Targeting Teens and Young Adults With
Film and Television Product Placements.

Artykuł poświęcony jest zagadnieniu product placement w odniesieniu do młodych odbiorców – product placement. Autorzy Donnalyn Pompper z Temple University oraz Yih-Farn Choo z Uniwersytetu Floryda przeprowadzili oni badanie polegające na rozmowie z osobami odpowiedzialnymi za marketing w różnych przedsiębiorstwach – badając ich stosunek do product placement oraz ich znajomość tego zjawiska. Większość z respondentów ustosunkowała się do tej właśnie metody bardzo pozytywnie, zaznaczając jednakowoż jej ograniczoność jeśli chodzi o wpływ na młodzież, podkreślając tym samym specyfikę tej grupy. Pompper i Yih-Farn Choo koncentrują się na tym jak nowe technologie pomagają w plasowaniu marek, tak aby młodzież je zauważyła, a może przede wszystkim „to kupiła”.



Keith Macpherson postawił obie zgoła odmienny cel niż autorzy poprzedniego artykułu. Macpherson wyjaśnia etyczną problematykę zagadnienia product placement, czyli dlaczego czasami nazywany on bywa „dark art” - czarną, tudzież czarcią sztuką. Prowadził on badania nad tym jak działania mające na celu zwiększenie krytycznego myślenia odbiorcy, uwrażliwienie go oraz dostarczenie mu wiedzy na temat lokowania produktu wpływają na jego obronę przed tym zjawiskiem. Studenci poznawali różnice między tradycyjną reklamą a product placement, proszeni byli o wyławianie lokowanych marek i produktów z przekazu oraz poproszeni byli o stworzeni mini projektu reklamy – product placement.


Product placement in modern poetry.

A oto bardzo ciekawy artykuł poruszający zagadnienie product placement we współczesnej poezji. ^Tak,tak poezji drodzy państwo. Clive James opisuje dlaczego jedni pisarze umieszczają nazwy marek, a inni nie. I jaki mają na to wpływ rzeczy tak prozaiczne jak rymy. Polecam serdecznie!!!

czwartek, 3 listopada 2011

Serwisy informacyjne.

Witam wszystkich ponownie. Nie będę się nawet pytać, czy tęskniliście, bo to przecież oczywiste, nieprawdaż? ;) Teraz coś dla tych, przesiąkniętych na wskroś nowoczesną technologią - serwisy informacyjne w Internecie, bo wszak nie tylko papierowe publikacje największymi przyjaciółmi naukowca są. 

http://www.brandhype.org/MovieMapper/index.jsp

Bran Hype to strona poświęcona głównie zagadnieniu product placement w filmie. Skierowana jest głównie do studentów oraz osób zainteresowanych w jakiś sposób mediami a także do wszystkich tych, którzy mając chwilę wolnego czasu poświęcają ją na pójście do kina, a nieznajomość najnowszego dzieła Petera Greenawaya uznają za największą z możliwych ignorancji. Znaleźć na niej można artykuły, wideo oraz aktualizowaną bibliografię. Gratką dla wszystkich może okazać się zamieszczona na stronie wyszukiwarka, która daje jedyną w swoim rodzaju możliwość znalezienia listy konkretnych marek i produktów, których reklama, oczywiście nie tak wprost, pojawiła się w Twoim ukochanym filmie. Korzystanie z tej wyszukiwarki może być także ciekawą rozrywką i testem na Twoją spostrzegawczość. Jesteś w stanie wymienić wszystkie marki, które pojawiły się w American Beauty? Jeśli nie – Bran Hype jest dla Ciebie. Oczywiście tylko jeśli nie chcesz paść porażony ogromem product placement w filmach ;) – żeby nie było, że nie ostrzegałam.
     
http://money.howstuffworks.com/product-placement9.htm

Ten serwis przeznaczony jest dla tych, którzy swoją znajomością tematyki product placement przypominają raczej zieloną żabkę niż rekina biznesu. Odwiedzając go dowiecie się wszystkiego od podstaw - co w ogóle oznacza ten magicznie brzmiący obcojęzyczny termin, czym to się w ogóle i w szczególe je oraz jak działa w praktyce ta forma reklamy. Znajdziecie też ciekawe przykłady na PP nie tylko w TV, ale także w książkach czy grach.



http://productplacement.biz/category/product-placement-research

W tym oto miejscu znajdziecie całe mnóstwo artykułów i najświeszych informacji o product placement. Must visit dla fanów, którymi jak sądzę już jesteście. Skro jesteście to więcej nie będę się rozpisywać, bo i tak tam zajrzycie, a ja nie mogłabym sobie wybaczyć, że zepsułam frajdę buszowania, bo zawartości strony.

niedziela, 30 października 2011

Księgi, księgi iii artykuły ;)

Hej. Tak sobie pomyślałam, że może są wśród Was osoby, którym co nieco jednak nie wystarczy. Dla tych szczególnie zainteresowanych tematyką product placement i marketingu postanowiłam przygotować niebiańską ucztę dla wyrafinowanego podniebienia. Do stołu podam spis artykułów i książek traktujących o tym zagadnieniu. Każdy, kto zapozna się z tymi pozycjami będzie mógł mnie bezkarnie krytykować - co jest w końcu nie lada gratką. Zachęcam gorąco do czytania :)

KSIĄŻKI

1. BOGUNIA-BOROWSKA, Małgorzata, Reklama jako tworzenie rzeczywistości społecznej, Kraków 2004. ISBN 83-233-1754-2.

2. CZARNECKI, Adam, Product placement: niekonwencjonalny sposób promocji, Warszawa 2003. ISBN 8320814707.

3. DOLIŃSKI, Dariusz, Psychologiczne mechnizmy reklamy, Gdańsk 2003. ISBN 8390934604.

4. GĘBAROWSKI, Marcin, Nowoczesne formy promocji, Rzeszów 2007.
5. GRZYBCZYK, Katarzyna, Prawo reklamy, Warszawa 2008. ISBN

6. Innowacyjność w teorii i praktyce. Red. Marian Strużycki. Warszawa 2006. ISBN 83- 7378-231-0.

7. Media, reklama i public relations w Polsce : materiały z konferencji Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego o zagadnieniu "czystych informacji". Red. Jerzy Olędzki. Warszawa 2005. ISBN 838996449X.

8. SALVADOR, Juan, Hollywood i marki : product placement w kinie amerykańskim, Warszawa 2010. ISBN 9788389281944.

9. STRUŻYCKI, Marian, HIERYSZEK, Tomasz, Nowoczesna reklama na współczesnym rynku, Warszawa 2007. ISBN 978-83-7251-725-8.

10. URBANIEC, Ewa, Product placement: medioznawstwo a marketing kreatywny, Gdynia 2009. ISBN 978-83-61194-54-5.

ARTYKUŁY

ADAMUS, Rafał. Problematyka lokowania produktu (product placement) " Przegląd Prawa Handlowego" 2003, nr 11, s. 14-20.

BULAK, Piotr. Product placement  "Marketing i Rynek"  2000, nr 4, s. 13-20.

CHOLIŃSKI, Artur. U źródeł product placement  "Marketing w Praktyce"  2002, nr 8, s. 15-19.

CZARNECKI, Adam. Pomiar skuteczności product placement  "Marketing w Praktyce" 2002, nr 12, s. 5-8.

KORCZYC, Witold. Product placement na krajowym ekranie  "Manager" 2002, nr 1, s.39-40.

LASZCZAK, Mirosław. Marketingowa wiwisekcja Idola "Marketing w Praktyce" 2003, nr 1, s. 29-31

SACHA, Katarzyna. Siła product placement (cz. I)  "Marketing w Praktyce" 1999, nr 2, s. 61-64.

SAWICKI, Jarosław. Efektywność lokowania produktu  "Marketing i Rynek" 2011, nr 9, s. 37-38.

SROCZYŃSKI,  Jarosław. Product placement – zagadnienia prawne "Marketing w Praktyce"  2009, nr 5, s. 70-72.

SZUMAN, Monika. Product Placement " Marketing w Praktyce" 1998, nr 2, s. 5-6.

Szukałam dzięki stronom:

http://www.bn.org.pl/katalogi-i-bibliografie
http://mak.bn.org.pl/fidkar/
http://www.nukat.edu.pl/
http://google.pl/
http://opac.wbp.krakow.pl/

Oczywiście gorąco namawiam do własnych poszukiwań i samodzielnego zgłębiania wiedzy. Pomóc w tym mogą te słowa kluczowe:
PRODUCT PLACEMENT - REKLAMA - PROMOCJA - MARKETING - STRATEGIA MARKETINGOWA.

poniedziałek, 24 października 2011

Na dzień dobry, czyli warm welcome ;)

    Miło mi jest powitać wszystkich na moim blogu, który dopiero co zawitał w ogromnej przestrzeni internetu, jaką jest blogosfera, a ja już traktuję go jak swoje dziecko. Żeby być przed sobą, a przede wszystkim, przed Wami szczera, to muszę przyznać, że strasznie niedoświadczona ze mnie matka i mam pewne obawy, co do kondycji mojego potomka za jakiś czas, ale jak to mówią - potrzeba zaliczenia-matką sukcesu. Nie pozostaje nic innego jak myśleć pozytywnie i przeprosić z góry za wszelkie niedociągnięcia tudzież niedoskonałości - it will all get better in time ;)

    O czym będę tutaj pisać? Głównym tematem  bloga będzie product placement, czyli forma reklamy produktu, która od lat dwudziestych XX w. rozprzestrzeniła się zupełnie jak zarazki grypy na jesień, atakując wszystkie media. Skoro każdy, no może prawie każdy, ma z product placement styczność, to nie zaszkodzi co nieco zgłębić to zagadnienie, w końcu małe co nieco jeszcze nikomu nie zaszkodziło - Kubuś Puchatek coś na ten temat wie ;)